דף הבית / סיב אופטי
סיב אופטי

מהו סיב אופטי בכלל?

הסיב אופטי יוצר לראשונה בשנת 1970 ומאז הוא משמש אותנו בתחומים רבים בחיים, החל ממחקר ומדע, טכנולוגיות ותקשורת נתונים ועד לשימושי היומיום במצלמות וכד'. 

סיב אופטי הוא כבל אשר באמצעותו ניתן להעביר קרן אור מקצה לקצה, על בסיס עקרונות מתחום הפיזיקה. כבלים מסוג זה מונחים במגוון תשתיות, כגון: כבל תת ימי, כבל בתשתית החשמל ועוד. הכבלים יגיעו תמיד בזוגות מאחר והמידע בהם יודע לעבור רק בכיוון אחד.

מצלמת סיב אופטי, היא מצלמת וידאו בעלת סיב גמיש, אשר מגיעה במידות שונות של אורכים ובקוטר שונה ומסוגלת להיכנס לתוך פנים צינור או חלל החשוד בנזילה או סתימה ועל ידי צג אשר אנו צופים בו מבחוץ ניתן לנו לראות בבירור את מה שקורה בתוך הצינור או החלל המצולם.

כיצד נעשה שימוש בסיב אופטי בענף?

השימוש בסיבים אופטיים בענף האינסטלציה ואיתור תשתיות מתבצע בעיקר ע"י מצלמת סיב אופטי, והוא נועד בכדי שבעל מקצוע, במקרה שלנו, מומחה לאיתור נזילות, יוכל לראות ולצלם בכל אותם מקומות אשר הגישה אליהם מוגבלת ולא ניתן לראות כלום, כלומר ישנה בעיית נגישות גם מבחינה ויזואלית וגם מבחינה פיזית.  כאשר אנו נתקלים במקרים בהם יש קושי לאבחן בצורה מדויקת עקב בעיות גישה, אנו נעזרים במצלמה בסיב אופטי. המצלמה הזו מאפשרת לנו להגיע לתוך אזורים שעין רגילה או אפילו מצלמה רגילה אינה נותנת פתרון הולם. המצלמה הזו מאפשרת לנו גישה לצינורות ביוב שאין אליהם גישה, צינורות מפותלים וגם לאזורים וחללים בתשתיות כגון: קירות גבס, מתחת לאמבטיה / ג'קוזי, עליות גג ותקרות מסוגים שונים, שבכדי לאתר את הבעיה היה צורך לפרק ולהסב נזק רב.

 

הטכניקה הזו מאפשרת לנו להיכנס דרך פתחים קטנים מאד על ידי מצלמה המכילה סיב אופטי אשר מקרין אור חזק לאזור אותו אנו מעוניינים לבדוק ומעבירה לנו תמונות או וידאו של האזור ובכך מאפשרת לנו בעלי המקצוע, לראות זאת על מסך ולבצע ניתוח של האזור החשוב ולקבל החלטות מדויקות ויעילות.

באילו מקרים נשתמש במצלמת סיב אופטי?

יבמקרים בהם אנו מאתרים נזילה מורכבת בתשתית ישנה, לעתים ישנו ספק לגבי מוקד הנזילה. ובמצב כזה נרצה גם לתת מבט אל תוך הצינור ולחפש סתימות וחסימות נוספות. כמו כן, ישנם מקרים של פגיעה במערכות המים החיצוניות של הבית ע"י שורשים של עצים וצמחים, אשר חדרו לקו הצנרת. במצב מסוג זה נרצה לבחון את חומרת הבעיה ועד כמה היא מורכבת בכדי לתת פתרון הולם ויעיל.

 

לסיכום, מצלמת סיב אופטי היא עוד כלי חשוב וחיוני לבעלי מקצוע, אשר השימוש בה מסייע לקבל החלטות מקצועיות טובות יותר. המצלמה היא העניים שלנו בכל אותם אזורים אפלים שלא ניתן לגשת ולחקור ללא גרימת נזק והרס מיותר